Je bekijkt nu Samen sterk in Europa – FNV Lidl Kadergroep op de UNI Europa Conferentie in Belfast

Samen sterk in Europa – FNV Lidl Kadergroep op de UNI Europa Conferentie in Belfast

Van 25 tot en met 27 maart vond in Belfast de zesde UNI Europa Conferentie plaats. Een delegatie van de FNV Lidl Kadergroep was hierbij aanwezig om aandacht te vragen voor de groeiende macht van multinationals zoals Lidl en het belang van internationale samenwerking tussen vakbonden. De conferentie bracht vakbondsleiders en -activisten uit heel Europa samen voor drie dagen vol inspiratie, discussie en solidariteit.

25 maart – Opening & de macht van multinationals

De conferentie werd op 25 maart feestelijk geopend met een energieke ceremonie waarin de rijke cultuur van Belfast, muzikale optredens en krachtige toespraken centraal stonden. De Lord Mayor van Belfast, Micky Murray, sprak zijn waardering uit voor de aanwezigheid van vakbondsactivisten uit heel Europa, en First Minister of Northern Ireland Michelle O’Neill benadrukte het belang van solidariteit binnen de vakbeweging:

Solidarity is at the heart of the trade union movement. I, as a First Minister, stand with you in that effort.

Michelle O”Niell – First Minister of Nothern Ireland

Tijdens het middagprogramma gingen de gesprekken direct de diepte in. Thema’s zoals het versterken van collectieve onderhandelingen, het aanpakken van multinationale bedrijven en het verbeteren van de Europese sociale dialoog kwamen aan bod.

Namens de FNV Lidl Kadergroep kregen wij spreektijd waarin we de nadruk legden op de steeds groter wordende invloed van bedrijven als Lidl. Veel besluiten worden genomen op het hoofdkantoor in Duitsland, en dat maakt het lastig om op nationaal niveau veranderingen af te dwingen. Daarom riepen wij op tot internationale samenwerking tussen vakbonden, zodat we gezamenlijk kunnen opkomen voor betere arbeidsvoorwaarden en werkomstandigheden voor álle Lidl-medewerkers in Europa.

Onze bijdrage trok de aandacht van veel collega’s, mede dankzij de poster die Fabian Hettema speciaal voor deze gelegenheid ontwierp. Daarnaast bezochten we ook een lokaal Lidl-filiaal om daar in gesprek te gaan met medewerkers.

26 maart – Respect@Work en collectieve kracht

De tweede dag stond in het teken van de #RealSayMorePay-campagne, waarin vakbonden gezamenlijk opriepen tot respect op de werkvloer, eerlijke lonen en sterkere cao’s. Sprekers uit heel Europa benadrukten hoe belangrijk het is dat werknemers gehoord worden en dat vakbonden een onmisbare rol spelen in een gezonde samenleving.

Een aantal krachtige uitspraken van deze dag:

Respect at work shouldn’t be a privilege, it should be a right. – Ian McArdle, CWU

No euro of public money should go to companies that union bust.– Esther Lynch, ETUC

Functional societies don’t work without unions. – Antti Hakala, PRO

We are responsible for strengthening collective bargaining again, nobody is going to do it for us. – Frank Berneke, ver.di

Tijdens een speciaal moment werd de Forward Through Collective Bargaining Award geïntroduceerd door UNI Europa-secretaris Oliver Roethig. De Respect@Work-campagne in Ierland, een samenwerking tussen FSU, SIPTU, Mandate en CWU, werd geprezen voor het succesvol op de politieke agenda zetten van cao-onderhandelingen in het land.

27 maart – De blik vooruit

Op de laatste dag van de conferentie werd vooruitgekeken naar de toekomst van de vakbeweging in Europa. Er werd gesproken over digitale transformatie, duurzaamheid, jongeren in de vakbond en de noodzaak om de publieke sector en essentiële diensten te beschermen.

Ook was er aandacht voor de rol van jongeren en de behoefte aan vernieuwing binnen vakbonden, zonder het collectieve karakter te verliezen. Want zoals meerdere sprekers benadrukten: de toekomst van de vakbeweging is collectief, internationaal en krachtig georganiseerd.

Samenwerking over grenzen heen

Onze deelname aan deze conferentie bevestigde nogmaals dat internationale solidariteit geen luxe is, maar een noodzaak. Zeker bij bedrijven die in meerdere landen actief zijn en hun macht steeds verder uitbreiden, is het essentieel dat vakbonden zich verenigen. Alleen door samen op te trekken kunnen we invloed uitoefenen, verandering afdwingen en zorgen dat werknemersrechten niet worden uitgehold maar juist worden versterkt.

De FNV Lidl Kadergroep blijft zich inzetten voor een sterke vakbond binnen Lidl – in Nederland én daarbuiten.

Samen maken we het verschil.

Geef een reactie